…a személyre szabott orvoslás már itt van a küszöbön, csak egyelőre jó mélyen a zsebünkbe kell nyúlni érte. Vannak olyan országok, ahol alanyi jogon járnak ilyen vizsgálatok az állampolgároknak, Magyarország azonban nem ilyen: a BioMEET-et szervező Medipredict például végez ilyen vizsgálatokat itthon, de egy 2022-es cikk szerint egy teljes panel 6 millió forintba kerül, amit nagyon kevesen engedhetnek meg maguknak.

Pedig egy ideális jövőben az ilyen genetikai, mikrobiom-, metabolikai és farmakokinetikai vizsgálatokkal rengeteg betegséget időben ki lehetne szűrni – ha valaki tudja, hogy milyen betegségre van genetikai hajlama, az jobban oda tudna figyelni a környezeti kockázati tényezőkre, amik jelentősen hatnak egy kóros állapot kialakulására és lefolyására, és tisztában lenne azzal, hogy milyen szűrésekre és vizsgálatokra kell gyakrabban járnia. Most azonban az ilyen előnyök még mindig csak a leggazdagabb rétegnek járnak.

___________

A világ leggazdagabb emberei közül néhány, leginkább Kaliforniából olyan üzletekbe fekteti a pénzét, melyek az élet meghosszabbításának lehetséges módjait kutatják. De mi lesz, ha sikerrel járnak? Mi lesz, ha a ma élő milliárdosok már örökké élhetnek?

…az őssejtekben nagy potenciál rejtőzik – a cég pedig azt szeretné elérni, hogy ezt ne csak a gyógyításban, hanem az elhasználódó szervek, az idősödő test esetében is kihasználják.

„Kutatások igazolták, hogy ahogy egyre idősebbek leszünk, a testünkben, szerveinkben található őssejtek hanyatlásnak indulnak. Minél idősebbek vagyunk, annál jobban hanyatlanak, csökkentve testünk képességét az öngyógyításra, regenerálódásra. De ha új lendületet adunk ezeknek a sejteknek, a természet „javítókészletével” folyamatosan megnyújthatjuk életünket – olvasható a Celularity oldalán.

Idén februárban Diamandis egy körlevelében azt írta részvényeseinek: „A világ legokosabb embereit kértem meg, hogy mondják el, szerintük milyen technológiai újítások érkeznek a következő 20 évben, milyen áttöréseket várhatunk? Az előrejelzések egyike szerint 2030-ra „az emberiség leggazdagabbjai elérik a Hosszantartó Örök Életet” és ez lesz az a pont, ami után azoknak, akik hozzáférnek ehhez a regenerációs-orvosi terápiához, a várható élettartama minden évben egy további évvel nőni fog. Ez pedig azt jelenti, hogy szerencsével és óvatos életvitellel néhány ember jó eséllyel örökké élhet.”

Ha az örök élet technikailag kivitelezhető lesz, biztosan lesznek olyanok, akik hajlandóak érte fizetni is. Az átlagember talán még nem engedheti meg magának ezt bő egy évtized múlva, de lehetséges, hogy pár évvel később már egy jobb egészségbiztosítással is elérhető lesz a technológia mindenki számára. Addig azonban marad a gazdagok játékszere: és elsősorban azoké, akik annak idején beszálltak a finanszírozásba.

…mi van akkor, ha a vagyon gazdája sosem hal meg? Mi történik, ha vagyona nem csupán 20-30-40 évig koncentrálódik, hanem 2-3-4 évszázadon át is?

Az azonban már most biztos, hogy az örök élet elérésével a gyerekek létszáma csökkenni fog, és fehér hollónak számítanak majd a sok idős ember között.

Az is kérdéses, vajon az emberiség elfogadja-e hogy gazdag „arisztokraták” örökké élhetnek, vagy azért bevezetnek egy felső korhatárt a pénz és a rang arányában? Ebből a pár felvetett kérdésből is jól látszik, hogy még ha technológiailag megoldható is lenne az örök élet, társadalmilag talán még nem állunk készen rá.

______________

És a tőkével, a vagyoni javak többségével rendelkezők, a fogyasztói igények kielégítésére képes szereplők, a bankok és a nagyvállalatok készséggel ki is szolgálták a fogyasztókat: egyre jobb, egyre izgalmasabb termékeket és szolgáltatásokat kínáltak, egyre több hitelért. És a hitelekkel szép lassan be is szűkítették a lakosság döntő többségének mozgásterét. És a hitelekkel szép lassan be is szűkítették a lakosság döntő többségének mozgásterét. Hitelből vásároltunk, fogyasztottunk, nyaraltunk, aztán a jövedelméből meg mindenki elsősorban a hiteleit fizette.

A feltörekvő cégek birtokosai persze jól jártak egy-egy ilyen felvásárlásnál, sőt sokszor kifejezetten ez volt a befektetők, de gyakran az alapító tulajdonosok célja is, hogy fejlesszék fel a céget, aztán adják el valamelyik nagy multinak. És ezzel már meg is érkeztünk a fő témánkhoz: az elittúltermeléshez. Amihez tulajdonképpen az előbb említett jelenségek együttesen járultak hozzá.

A 90-es évektől azonban a nagy vagyonnal rendelkezők vékony rétege végleg kezdett elszakadni a társadalom többségétől. Ebben minden bizonnyal szerepe volt a Szovjetunió összeomlásának és a posztszovjet, illetve posztszocialista országokban fennálló tőkehiánynak. Ugyanez volt a helyzet a harmadik világban is: ott sem a középvállalkozások, hanem a hatalmas multicégek tudtak megjelenni, kiaknázni az erőforrásokat, elárasztani termékekkel az új piacokat.

És ez a folyamat egyre csak gyorsult. A szupergazdagok egyre gazdagabbak lettek.

Az elitnek utódai is születtek, a várható élettartam folyamatos növekedésével így a gazdag családok is egyre népesebbek lettek.

__________________

Kijöttek és egyre több gyártó hozza piacra a mesterséges intelligenciával ellátott okos telefonokat és PC-ket. De mennyiben fogja ez megváltoztatni az életünket, milyen olyan funkciók lesznek benne, amelyektől majd még inkább függők leszünk?

A generatív képességek segítségével az AI-telefonok képesek valós időben feliratozni a videókat, összefoglalást készíteni egy videómeetingről, a leggyakrabban említett dolog pedig a keresés bekarikázás alapján: a használó a képernyőn az ujjával vagy „irónnal” bekarikáz

valamit, mire a telefon ahhoz hasonló tárgyakat hoz elő – ordít a dolog kereskedelmi jellege

_________

Oroszország, mint agresszor, Kína, mint fenyegetés és a Közel-Kelet, mint örökké eszkalálódó konfliktus – mindenki választhat, hogy éppen miért fegyverkezik, de mindenki fegyverkezik. Ezen pedig sokat keresnek az amerikai (Lockheed, Northrup, RTX) és az európai (Rheinmetall, Saab, Dassault, Rolly-Royce) óriások. A cégeknek annyi pénzük van, hogy méretes osztalékokat fizetnek és többen is visszavásárolják a saját papírjaikat.

Si vis pacem, para bellum – ha békét akarsz, készülj a háborúra!